fbpx

Ostukorvis ei ole tooteid.

12 põhjust, miks on hea rüht oluline!

Alates vähenenud valust kuni enesekindluseni, meie kehahoiak mõjutab rohkem, kui arvame. Hea rühi hoidmise kasutegur on tohutu.

Aga mis on tegelikult hea rüht?

Head rühti nimetatakse ka neutraalseks selgrooks. Kui meil on hea rüht, on selgroogu ümbritsevad lihased tasakaalus ja toetavad keha võrdselt. Õige rühi korral koormad oma lihaseid ja sidemeid kõige vähem, nii seistes, kõndides, istudes kui lamades.

Milline on hea kehahoiak? Siin on kiire kehahoiaku kontroll:

Istudes peavad jalad toetuma põrandale ja mõlemale puusale võrdse raskusega. Sinu selg peab olema enamasti sirge (sul on nimme-, rindkere- ja emakakaelapiirkonnas loomulikud kõverused). Õlad taga, kuid lõdvestunud ning kõrvad asetsevad üle rangluude.

https://www.princetonpainandspine.com/blog/why-proper-posture-is-important-to-your-overall-health-and-how-to-get-it

Seistes hoia jalad kergelt kõverdatud, et sa ei pingutaks ega lukustaks põlveliigeseid.

Miks on õige rüht oluline?

Nüüd, kui teame, mis on õige rüht, oleme järgnevalt välja toonud 12 peamist eelist, mida korralik kehahoiak sulle pakub.

1.      Väheneb alaseljavalu

Pikaajaline ebamäärases asendis istumine või seismine koormab sinu alaselga. Täpsemalt avaldab see survet lülisamba tagumistele struktuuridele, sealhulgas intervertebraalsetele ketastele, sidemetele ja lihastele.

2.      Vähem peavalusid

Kehv rüht võib kaasa aidata pingepeavalude tekkele, mis on tingitud kuklataguse lihaspinge suurenemisest. Sageli saame kehahoiaku korrigeerimisega alandada lihaspingeid ja vähendada tekkida võivat peavalu.

3.      Suurenenud energiatase

Kui sinu luud ja liigesed on õigesti joondatud, võimaldab see lihaseid kasutada nii, nagu need on ette nähtud. Sedasi on sul vähem väsimust ja tunduvalt rohkem energiat, sest lihased ei pea nii palju tööd tegema keha hoidmisega.

Rühi parandamisega peaksid energia tõusu märkama juba nädala jooksul! Kuid õige rühi harjumuspäraseks muutmine võib aega võtta ka terve kuu.

4.      Vähem pinget õlgades ja kaelas

Ettepoole suunatud peaasend koormab ülaselja, õlgade ja kaela piirkonda. Õige rühi korral on liigesed ja sidemed vähem koormatud ja allutatud kroonilisele ülekoormusele.

Kui õige rüht on selgeks tehtud, märkad tõenäoliselt juba esimese kahe nädala jooksul pingete vähenemist õlgades ja kaelas.

5.      Vähenenud risk liigespindade ebanormaalseks kulumiseks

Kõveras istumine ja seismine, näiteks ühel jalal või kehapoolel, põhjustab pinget puusas. Sinu liigesed kuluvad aja jooksul loomulikult. Kui sinu keha rüht on ühtlane, ei teki sellest palju probleeme. Vastupidisel juhul kipub ilmnema rohkem valu ja probleeme.

Mida kauem töötad oma kerelihaste tugevdamise ja rühi parandamise nimel, seda loomulikum ja vähem väljakutsuvam asendi hoidmine on.

6.      Suurenenud kopsumaht

Kui su rüht on nö. kõver, surud oma kopsud kokku. Kuid sirgem kehahoiak loob lisaruumi ning lisab võimalust kopsude laienemiseks. Teisisõnu, hea rüht parandab sinu hingamist.

7.      Paranenud vereringe ja seedimine

Kõveras olles surud kokku elutähtsad organid. Sellest tulenevalt halveneb vereringe ning need ei tööta nii hästi. Hästi toimiv verevool nõuab õiget rühti ja kõverate asendite vältimist, mis võivad tekitavad suisa krampe (näiteks jalg üle teise istumine).

8.      Vähendatud TMJ (temporomandibulaarliigese) valu

Kui meil on pea ettekummardatud asendis, kogevad alalõualuu liigesed ja lõualuu lihased stressi ja pinget. See võib põhjustada isegi valu söömisel, rääkimisel, haigutamisel. Lisaks on see soodus pind peavalu tekkeks.

9.      Parem süvalihaste ja abaluude tugevus

Õige kehahoiaku säilitamiseks on vaja lihaseid pingutada. Kui hoiad head rühti, on sinu süva- ja ülaseljalihased aktiivsed, seega treenid neid alati märkamatult.

Sinu süvalihased muutuvad iga päevaga tugevamaks, mil säilitad korralikku kehahoiakut. Seda nii istudes kui seistes.

10.  Väldid vigastusi

Meie kehahoiak ei mõjuta meid mitte ainult siis, kui istume ja seisame, vaid ka siis, kui treenime. Näiteks aitab küki ajal vigastusi vältida õige rüht.

11.  Lisad endale pikkust juurde

See on lausa kirss tordil! Hea rüht muudab meid atraktiivsemaks. Inimesed näevad õige kehahoiaku korral pikemad ja saledamad välja.

12.  Suurenenud enesekindlus

Hea rüht mitte ainult ei tõsta sinu energiataset ja ei vähenda valu, vaid võib kasvatab ka enesehinnangut. Ühes 2009. aasta uuringus leiti lausa, et hea rüht annab sulle rohkem kindlustunnet oma mõtete suhtes.

Enesekindlamalt tundmine võib alata juba esimesest päevast. Lihtsalt pööra tähelepanu rühile kui kõnnid, istudes sööd või töötad arvuti taga mõne projektiga. Selleks võid kasutada ka erinevaid tooteid, mis aitavad sul õiget kehahoidu meelde tuletada.

Õige rühi arendamiseks kulub aega ja harjutamist. Aastatepikkuse halva harjumuse kaotamine ei ole lihtne, kuid see on võimalik. On palju venitusi, mida saad teha pingete leevendamiseks ja painduvuse parandamiseks.

Üks parimaid viise õige rühi kujundamiseks on kerelihaste treening. Selja- ja kõhulihaste tugevdamine aitab kindlasti kaasa paremale kehahoiakule. Leia endale meeldiv treening või harjuta kodus, ühtviisi abiks on nad mõlemad. Kodus treenides võtavad väga vähe ruumi treeningkummid, kuid nende kasutamise viisid on väga laiad. Uuri kindlasti lähemalt meie kodulehelt!

 

Tervislikke valikuid soovides,

Hortus Medicus

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga