Põlveliigese artroos
Põlveliigese artroos on sagedane liigesehaigus, mis tekib kõhre kulumise tõttu. Haigus areneb pika aja jooksul ning selle peamisteks tunnusteks on valu, liigesejäikus ja liikuvuse piiratus. Artroosi ei saa täielikult välja ravida, kuid varajane diagnoos ja tõhusad ravimeetodid võivad vähendada vaevusi ning parandada elukvaliteeti. Haiguse olulisemateks sümptomiteks on koormusel süvenev valu, liigesjäikus ja liikuvuse piiratus. Artroosi pole võimalik välja ravida, kuid erinevaid ravitaktikaid kombineerides on võimalik vähendada haigusest tingitud vaevusi ning säilitada normaalne elukvaliteet.
Mis põhjustab põlveliigese artroosi?
Põlveliigese artroos ei teki üleöö, vaid areneb pikema perioodi jooksul. Muutused kõhres ja liigeses arenevad välja järk-järgult, samamoodi tekivad ka sümptomid. Artroosi tekkepõhjuseid on mitmeid. Peamised riskifaktorid on:
- Vananemine – liigeskõhr kulub aja jooksul.
- Ülekaal – iga lisakilogramm suurendab põlveliigeste koormust.
- Liigesevigastused – traumad kiirendavad kõhre lagunemist.
- Geneetiline eelsoodumus – perekondlik taust mängib rolli.
- Vale jala teljelisus – O- või X-jalad suurendavad artroosi riski.
- Korduv mehaaniline koormus – töö iseloomust tingitud liigese ülekoormus(raskuste tõstmine, korduvad liigutused)
Põlveliigese artroosi sümptomid ja areng
Artroosi sümptomid tekivad järk-järgult. Alguses esineb kerge ebamugavustunne, mis aja jooksul süveneb. Teised iseloomulikud tunnused on:
- Liigese jäikus hommikuti või pärast pikemat pausi
- Valu liikumisel ja koormusel
- Krudisev tunne põlves
- Liigesesse võib koguneda vedelikku, põhjustades turset ja survetunnet
- Põletik
Kuidas ennetada ja ravida põlveliigese artoosi?
Ennetamiseks on oluline säilitada tervislik kehakaal ja hoida liigesed liikuvana. Soovitatavad tegevused on jalutamine, ujumine ja jalgrattasõit. Ravimeetodid sõltuvad artroosi staadiumist. Kuigi liigese kulumist ei ole võimalik tagasi pöörata, leidub siiski erinevaid ravivõimalusi ja meetodeid, kuidas probleemide süvenemist ennetada ja vaevusi leevendada.
- Füsioteraapia – aitab tugevdada liigeseümbruse lihaseid.
- Valuvaigistid – kergematel juhtudel piisab ibuprofeenist, diklofenakist
- Liigesesisesed süstid – näiteks Synvisc One vähendab põletikku.
- Ortoosid – stabiliseerivad ja vähendavad koormust.
Lisaks eelnevatele ravimeetoditele on Incrediwear põlvetugi, mis on oma olemuselt pehme ortoos, aga tema eeliseks on raviomadused. Nimelt on Incrediweari tugisideme kangasse põimitud Ge ja C, mis panevad rakud vibreerima, mille tagajärjel kiireneb verevarustus, paraneb ainevahetus rakkudes, alaneb põletik ning väheneb valu. Tänu raviomadustele on saanud paljud inimesed taastada oma aktiivse elu.
Lisaks on saadaval paljud Incrediweari toed Tervisekassa soodustusega.