Inhalaatorite maailm: Kuidas valida õige seade oma hingamisprobleemide leevendamiseks?

Feellife inhalaator Air Pluss

Inhalaator – usaldusväärne tugi hingamisteedele külmal hooajal

Inhalaator on paljude jaoks tundmatu seade, aga samas väga suur abimees kui külmetus on kallal. Köha, nohu, kurguärritus ja raskendatud hingamine on tavalised külmetuse sümptomid, mis kimbutavad eriti sügisel ja talvel. Üheks tõhusaks ja looduslähedaseks leevenduseks on inhalaatori kasutamine – see aitab niisutada hingamisteid, vähendada limaskesta ärritust ning toetada taastumist. Lisaks sobib see suurepäraselt ka haiguste ennetamiseks.Õige inhalaatori valimine võib mängida olulist rolli teie heaolus ja tervises. Inhalaatorite maailm on mitmekesine, pakkudes erinevaid seadmeid, mis vastavad erinevatele vajadustele ja eelistustele. Siiski võib valik tunduda keeruline, kui arvestada seadmete tööpõhimõtteid, annustamisviise ja kasutusmugavust. Kuidas leida seade, mis tõepoolest teie vajadustele vastab? Selles artiklis süveneme inhalaatorite erinevatesse tüüpidesse ja toome välja olulised punktid, mida arvesse võtta, et tagada parim võimalik leevendus teie hingamisprobleemide jaoks. Olge valmis avastama, kuidas valida just teile sobiv inhalaator ja tagada parem hingamine!

Inhalaator- milleks seda kasutada?

Inhalaatorite abil saab sisse hingata sooja või jahedat aerosooli, mis aitab:

  • leevendada köha ja nohu
  • niisutada kuiva siseõhu poolt ärritunud limaskesti
  • toetada bronhiidi või astma ravi
  • parandada üldist hingamismugavust nii lastel kui täiskasvanutel        

Inhalaator sobib hästi ka ravimite manustamiseks, kui arsti poolt on määratud inhalatsioonravi. Tänapäevased seadmed on vaiksed, mugavad ja paljud neist on mõeldud ka kaasaskandmiseks.

Erinevad inhalaatorite tüübid – milline valida?

Inhalaatoreid jagatakse tööpõhimõtte alusel järgmiselt:

  1. Ultraheli-inhalaator

Sobib hästi niisutavate inhalatsioonide jaoks, töötab vaikselt ja sobib kogu perele. Ei ole sobilik kõigi ravimite inhaleerimiseks, kuna ultrahelilained võivad muuta ravimite koostist.

  1. Võrkinhalaator (mesh nebulisaator)

Vaikne ja väga tõhus, ühendades ultraheli ja kompressori eelised. Loob ühtlase aerosooli, mida hingamisteed hästi omastavad. Vajab rohkem hooldust ja puhastamist.

  1. Kompressorinhalaator

Kõige universaalsem valik raviminhalatsioonideks. Töötab usaldusväärselt ja sobib enamiku ravimitega, kuid on suurem ja mürarikkam. Vajab elektritoidet.

      Inhalaator- mida arvestada enne ostmist

Enne seadme valimist tasub endalt küsida:

  • Milline on kasutusotstarve? Niisutus või regulaarne ravimiteraapia?
  • Kes hakkab kasutama? Täiskasvanu, laps või erivajadusega inimene?
  • Kas kasutaja vajab maski või saab kasutada huulikut? Imikud vajavad kindlasti sobiva suurusega maski.
  • Kus ja kuidas kasutatakse? Kas vaja kasutada voodis või reisil? Kas seade peab olema juhtmevaba või piisab elektrilisest?
  • Milline on seadme ravimikamber ja toide? USB, akutoide, vooluvõrk?
  • Kas seadmel on saadaval varuosad ja garantii? Uuri, kas vajadusel saab juurde tellida maske, huulikuid, pihusteid jm.

Lihtsate niisutavate inhalatsioonide jaoks sobib enamik seadmeid, kuid raviminhalatsioonide puhul mängivad rolli seadme tehnilised omadused. Näiteks osakeste suurus (MMAD), ravimi kadu, pihustuskiirus jmt.

Mis on MMAD ja miks see oluline on?

Inhalaatori juures tähistab MMAD (mass median aerodynamic diameter) seadme võimet pihustada lahust teatud suurusega osakesteks, mõõdetuna mikronites (μm). Mida väiksem on MMAD väärtus, seda sügavamale jõuab ravim hingamisteedes.

  • Üle 10μm – osakesed jäävad suu ja nina tasandile. Sobib pigem niisutavateks inhalatsioonideks.(ultraheli-inhalaator)
  • 5–10μm – jõuavad neelust bronhideni. Kasutatakse sageli ülemiste hingamisteede vaevuste korral. (ultraheli-inhalaatorid ja ka mõned kompressorinhalaatorid)
  • Alla 5μm – tungivad sügavale alumistesse bronhidesse ja kopsudesse. Ideaalne bronhiidi ja astma raviks.(kompressorinhalaatorid ja võrkinhalaatorid)

Kõige tõhusamaks peetakse inhalaatoreid, mille MMAD on 3–5μm või väiksem, eriti kui tegemist on ravimite manustamisega alumistesse hingamisteedesse.

NB! Mõnel kompressorinhalaatoril on võimalik reguleerida osakeste suurust manuaalselt, valides kolme astme vahel: suured, keskmised ja väikesed hingamisteed.

Kokkuvõte:

Inhalaator on kindel tugi kogu pere hingamistervise toetamiseks. Et saavutada maksimaalne kasu, tuleks valida seade vastavalt vajadusele ja kasutaja eripäradele. Arvesse tuleks võtta seadme tööpõhimõtet, kasutuskohta, toiteviisi ning kasutusmugavust. Õigesti valitud inhalaator aitab efektiivselt vähendada haiguspäevi ning toetab kiiremat taastumist nii lastel kui täiskasvanutel. Vali sobiv inhlaator endale siit: https://hortusmedicus.ee/tootekategooria/meditsiiniseadmed/inhalaatorid/

Kasutatud allikad:
https://allergialiit.ee/artiklid/kuidas-valida-inhalaatorit-ja-inhaleerida/
https://www.benu.ee/tervis-2/parim-abimees-nohu-ja-koha-vastu-inhalaatorid-koguvad-eestlaste-seas-populaarsust

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga