MIKS TEKIB MOTIVATSIOONIPUUDUS?
KUIDAS LEIDA MOTIVATSIOONI JA LÕPETADA PROKRASTINEERIMINE?
PANE PAIKA KONKREETSED EESMÄRGID – Esimene samm, et lõpetada prokrastineerimine, on teada, mida soovite saavutada. Kui tegevusel on ka konkreetne eesmärk, on palju lihtsam püsida õigel lainel ning rasketel hetkedel mitte alla anda. Kui seate eesmärke, siis lihtsalt “Tahan saada vormi” asemel toimib paremini konkreetsemalt sõnastatud eesmärk, näiteks: “Tahan selle kuu lõpuks joosta 5km”. Eesmärkide puhul on hea tööriist SMART tehnika, mis aitab kirja panna konkreetse, mõõdetava, saavutatava, asjakohase ja ajaliselt piiratud eesmärgi. Kui eesmärk on olemas, loo ka endale tegevuskava.
LOO ENDALE AJAKAVA – Kalendrisse trenniaja märkimine on ülimalt oluline. Kui päevakavasse on juba eelnevalt trenn planeeritud ning kirja pandud, on tõenäousus palju suurem, et trenni ka ära teete. Eraldage iga päev või nädalas kindel aeg treeninguteks ning suhtuge sellesse kui millessegi, mida vabatahtlikult hea meelega teete. Lisaks on alati hea mõte juba eelnevalt treeninguks valmistada – pange spordikott autosse või registreerige end trenni juba päev varem ära.
LEIA ENDALE TRENNIKAASLANE – Koos on lihtsam ja lõbusam. Kui trennikaaslasega on trenniaeg paika pandud, on väga suur tõenäosus, et trenni ka jõuate. Iseendale antud lubadustest taganeme me tihti rohkem kui teistele. Koos kaalasega treenides on tore ka see, et saate üksteisele olemas olla hetkedel, kui motivatsiooni napib, aga ka nendel hetkedel, kui saate enda saavutusi tähistada.
ALUSTA SAMM-SAMMULT – Kas olete kunagi jätnud projekti või ülesannet alustamata, sest see tundus liiga suur? Kui jah, siis ei ole te kaugeltki üksi. Üks peamisi põhjuseid, miks inimesed ei suuda alustada, on see, et nad tunnevad, et ülesanne on liiga suur ja hoomamatu ning ei tea, kust alustada. Samas ka liiga suure hooga alustamine ei pruugi hea olla – nii võib tekkida alguses suur hasart palju teha ja pingutada, mis võib viia selleni, et ühel hetkel pole enam üldse energiat. Kõige mõistlikum on alustada samm-sammult. Kui te pole iial jooksnud 5km, siis alustage 1km jooksmisest ning suurendage distantsi jõukohaselt.
EEMALDA SEGAVAD FAKTORID – Jõusaali telefoni kaasa võtmine pole kindlasti mõistlik idee. Ka telekavaatamine tundub alati mõnusam ja mugavam variant, kui ennast diivanilt püsti ajada, et trenni minna. Siinkohal aitab endale piiride seadmine – näiteks ei või televiisori taha enne minna, kui trenn on tehtud.
Häid nippe on veelgi, kuidas leida endas motivatsioon, et tegutsema hakata – sobiva treeningkava leidmine, koju treeningvahendite soetamine, personaaltreeneri võtmine jne. Peamine on siiski see, et oleks kindel põhjus, miks trenni teha, mis viib tagasi esimese punkti juurde ehk eesmärgi seadmine. Kui ei ole visiooni, kuhu suunas liikuda, on ka väga kerge teelt eksida. Kindla eesmärgi poole pürgides on kogu teekond palju lihtsam ning kui endas on soov trenni teha piisavalt suur, siis välised tegurid rolli ei mängigi.
Toredaid trennielamusi!