Enureesi, kreeka keeles enureo ehk märgamine, korral võib inimene tahtmatult alla pissida. Nähtus võib esineda kas ainult öösel või ka päeval.
Enureesi, kreeka keeles enureo ehk märgamine, korral võib inimene tahtmatult alla pissida. Nähtus võib esineda kas ainult öösel või ka päeval. On olemas kahte tüüpi enureesi: primaarne ehk esmane enurees, mis on seotud uroloogiliste probleemidega, kui 5-aastasel või vanemal lapsel ei ole sünnist saati olnud enam kui 6 kuud kestvat „kuiva“ perioodi.
Sekundaarne ehk teisene enurees on seotud neuroloogiliste probleemidega, kui patsiendid hakkavad kuiva perioodi (3–6 kuud) järel uuesti märgama. Enureesi esineb igas vanusegrupis. 5-aastastel lastel on enureesi sagedus 15–20%, 10-aastastel on sagedus 6%, 15-aastastel ja vanematel ainult 1%. Poistel esineb sagedamini öist enureesi, tüdrukutel päevaseid urineerimishäired. Tavalisem põhjus on kusepõie kontrolli küpsuse hilinemine.
Enureesi põhjused on erinevaid: pärilikkus, kuseteede infektsioonid, kõhukinnisus, hormonaalsed probleemid ja palju muud.
Enureesiga laps häbeneb oma voodi märgamist ning temaga ei tohi kunagi kurjustada, kui juhtub öine õnnetus. Küll aga on soovitav teda kaasata voodipesude vahetamisse ja muu selle tegevuse juurde, mis öösel ära teha tuleb.
KUIDAS AIDATA ENUREESIGA LAST?
Jälgida tuleks vedeliku joomist (et laps jooks korralikult kogu päeva jooksul, mitte alles õhtul). Soovitav on mitte juua või tarbida palju vedelikku sisaldavaid puuvilju või toite 2 tundi enne magama jäämist. Kui see ei aita, siis võib selle aja pikendada 3 tunnini. Tuleks jälgida, et lapsel poleks kõhukinnisust. Mõnel lapsel on probleem käia tualetis väljaspool kodu, mõnel on vaja kohandada WC-pott sobiva kõrgusega. Jälgida tuleks toitumist, et seedimine oleks korras.
Kontrollida tuleb, et ega laps ei põe kuseteede põletikku. Seda saab kindlaks teha pissiprooviga ning seda uurib perearst. Last võib mõjutada ka ärevus ning organismi ergutavad tegevused tuleks teha pigem ennelõunal. Õhtusse võiks jääda rahulik tegevus.
Kui plaanite hakata pidama öise märgamise päevikut, siis tutvustage seda lapsele ja laske tal omapoolseid ettepanekuid teha. Kiitke last kuivade ööde eest.
Kui tunned muret, siis räägi sellest oma arstiga. Arst saab suunata eriarsti juurde. Üheks tõhusaks viisiks on kasutada voodimärgamise alarmaparaati, mis äratab lapse üles, kui aparaat puutub kokku vedelikuga.
Dri-Sleeper alarmaparaadi suureks eeliseks on see, et see on juhtmevaba ning seda saab sobitada erinevatesse pükstesse ning mähkmetesse. Video aparaadi kasutamisest.
Loe ka erinevatest võimalustest enureesist vabaks saada erineva vanusega laste puhul siit.