TAASTAV JOOKS PÄRAST TREENINGUT – KAS PAREM KUI PUHKAMINE?

Incrediwear sääre tugisidemed
Taastav jooks pärast treeningut – kas pigem puhata või minna uuele jooksutiirule?
 
Taastumisperiood ei pea alati olema lihtsalt puhkus. Puhkamine on küll hädavajalik, kuid teinekord võib olla hoopis kerge jooks vajalik täiendus treeningrutiinile. Taastusjooksu lisamine enda trennirutiini võib tuua jooksuharrastajale palju kasu. Räägime kasuteguritest natuke lähemalt. 
 

MIS ON TAASTUSJOOKS?

Taastusjooks on täiendav jooks rutiinis, mis on mõeldud taastumise toetamiseks pärast pikema distantsi ja kõrgema intensiivsusega jooksu. Taastumisjooksu võti seisneb selles, et see peab olema madala intensiivsusega ja ei tohi panna keha üle pingutama. Taastumisjooks on kõige kasulikum 24 tunni jooksul pärast pikemat ja intensiivsemat jooksu. See aitab kiirendada vereringet ja eemaldada lihastesse kogunenud piimhapet. Oluline ei ole läbida suur vahemaa või joosta kiiresti, vaid keskenduda sellele, et võtta just hästi rahulikult. 
 

MIKS VÕIB KERGE TAASTAV JOOKS OLLA PAREM KUI PUHKAMINE?

Kiirendab vereringet Suurima kasutegurina aitab kerge jooks parandada lihastes vereringet. Mida parem on vereringe, seda paremini lihased taastuvad. Pärast intensiivset jooksu tekitavad lihased rakkude hingamisel loomulikke jääkaineid ja koguneb piimhapet. Need omakorda on tavaliselt lihaste väsimuse ja valulikkuse põhjused ning kehal võib kuluda mitu päeva, et jääkainetest puhastuda ning lihasväsimust leevendada. Et kiiremini taastuda, ei pea tegu olema konkreetselt jooksmisega. Kiiremini aitab taastuda ka kõndimine, rattasõit, ujumine või muu füüsiliselt madala intensiivsusega treening. Läbi selliste tegevuste kiireneb vereringe ning seeläbi viib organism piimhappe lihastest kiiremini välja. 

Jooksmistehnika paraneb Väga tihti jooksmise ajal me jooksutehnika peale ei mõtle. Pigem on silme ees lihtsalt eesmärk – läbida teatud distants teatud ajaga, teha intervalljooksu vm. Kui jooksu eesmärk on lihtsalt kergelt sörkida, siis tekib aega tähele panna ka muud – hingamist, sammutehnikat, keha liikumist, üldist vormi, mõtteid. Kui jooksmise osas olla tähelepanelikum, siis on võimalik märgata pisidetaile, mida varem pole tähele pannud. Mida parem on jooksutehnika, seda nauditavam ja efektiivsem on jooksmine. 

Toetab tervist Jooksmise ajal mängib olulist rolli see, kuidas ja mida me sellest mõtleme. Mõtteviis võib mõjutada isegi aju keemilist koostist. Intensiivsed treeningud võivad põhjustada üleliigset kortisooli tootmist, mis on sama hormoon, mis vabaneb stressi ajal. Kortisooli liigne tootmine võib põhjustada mitmesuguseid soovimatuid mõjusid, näiteks kõhurasva tekkimist ja immuunsüsteemi allasurumist. Kuna madala intensiivsusega jooksu on mentaalselt palju kergem teha, aitab see hoida kortisoolitaset madalamal ja tõsta hoopis dopamiinitaset. Dopamiin ei toeta mitte ainult lihaste taastumisprotsessi, vaid on tõstab ka meeleolu.

Aitab saavutada eesmärkeKui eesmärk on treenida pikemaks jooksuks, poolmaratoniks või läbida lihtsalt teatud arv kilomeetreid, siis peab tähelepanu pöörama ka sellele, et pingutused ei oleks liigsed. Ületreenimise puhul võib eesmärk hoopiski saavutamata jääda. Kui eesmärk on joosta ühe kuuga näiteks 100 kilomeetrit, on kerge jooks hea võimalus vajalikke kilomeetreid koguda, ilma, et kehale tekiks lisastressi või tekiks risk üle pingutada.
 

Tõstab motivatsiooni – Puhkamine on iga treeningprogrammi lahutamatu osa, ent vahel trennist vaba päeva võttes, võib tekkida tunne, et motivatsioon raugeb. Vahel saab ühest puhkepäevast ka mitu ning siis on juba keeruline tagasi rajale saada. Taastav jooks on selleks ideaalne lahendus – kui keha soovib puhkust, aga täiesti vaba päeva võtmine võib tähendada motivatsiooni kadumist, võib proovida hoopis kerget jooksu, jalutamist või rattasõitu. See on ideaalne lahendus ka neile, kes ei taha puhkepäevi üldse võtta. Kui kipute olema see inimene, kes soovib joosta nii tihti kui võimalik, siis on rahuliku jooksu tegemine puhkepäeval hea lahendus. Nii aitate oma keha mitte liigselt üle koormata. Et jooks mõjuks motiveerivalt ning mitte vastupidiselt, on oluline leida sobiva pikkusega.

Soovime Sulle edu endale parima trennirutiini leidmisel!

Allikad:
 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga